Implantologia - triumf współczesnej stomatologii - O dentystach

Implanty zębów Bytom

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym ta

Implantologia - triumf współczesnej stomatologii - O dentystach Implanty zębów Bytom
kże lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Dbanie o stan naszych zębów

Zęby są szczególnie ważnym elementem naszego układu trawienia - pozwalają na odgryzanie kęsów, oraz rozdrabnianiu pokarmu co sprawia, że możemy łatwiej go przełykać i trawić. Dzięki zębom możemy także swobodnie mówić, oraz uśmiechać się - pełnią one więc także funkcję estetyczną. W końcu chyba każdy z nas marzy o pięknie wyglądających, mlecznobiałych zębach i pragnie by służyły one jak najdłużej. Dlatego też musimy szczególnie dbać o stan naszego uzębienia poprzez regularne mycie zębów, nitkowanie, unikanie jedzenia słodyczy, oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Dbanie o odpowiedni stan naszych zębów jest ważny także dlatego gdyż niezadbane i nieleczone zęby przyczyniają się do rozwoju bakterii w jamie ustnej, co z kolei prowadzi do o wiele poważniejszych powikłań, takich jak np. infekcja dolnych dróg oddechowych, zapalenie mózgu lun nerek. Wszystkie te schorzenia mogą brać się z nieleczonej próchnicy, ponieważ bakterie wytwarzające się w jej wyniku mogą swobodnie przedostawać się z jamy ustnej do innych narządów naszego ciała. Dlatego też tak ważne jest nie tylko regularne dbanie o zęby, lecz także odwiedzać co jakiś czas gabinet dentystyczny. Dentysta dogłębnie skontroluję stan naszego uzębienia, oraz doradzi nam w jaki sposób odpowiednio dbać o nasze żeby; wykona także różnego rodzaju zabiegi usprawniające ich stan - uzupełnienie braków w uzębieniu, usunięcie próchniczny lub wadliwego zęba. Warto więc zadbać o stan naszych zębów i jamy ustnej, gdyż ich zaniedbanie może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń i powikłań.


Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.


Zadziwiającym jest fakt że w wysokorozwiniętym

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


Bo każdy boi się czegoś nieznanego

Dlaczego większość dorosłych ludzi boi się dentysty ? Dentysty boją się dzieci, co jest zrozumiałe. Bo każdy boi się czegoś nieznanego. A zwłaszcza dzieci, które dopiero co poznają otaczający je świat. Na dodatek dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji braku uzębienia. Zadziwiające jest to, że po pewnym czasie dzieci przyzwyczajają się do stomatologa i same zaczynają rozumieć potrzebę dbania o zęby. Natomiast ludzie dorośli nie zawsze rozumieją taką konieczność. I szerokim łukiem omijają gabinet dentystyczny. A przecież dentysta nie gryzie. Za wszelką ceną jako lekarz stara się pomóc pacjentowi. Żaden z nich nie jest również sadystą, któremu przyjemność sprawia dręczenie pacjenta. Każdy stomatolog stara się ulżyć pacjentowi, aby ten nie cierpiał bólu z powodu zepsutych zębów. I aby jego twarz ładnie wyglądała. A wiadomo, że szeroki uśmiech zdobi człowieka. Oczywiście wtedy, gdy za ustami znajdują się zdrowe zęby, a nie próchnica lub ubytki. Tym bardziej, że w państwie polskim jest wiele gabinetów stomatologicznych należących do NFZ i próchnicę w nich można wyleczyć absolutnie bezpłatnie.


Wszyscy oni przez szereg lat uczyli

Lekarzy odwiedzamy niechętnie. Nie ma nic przyjemnego w badaniu lekarskim. Robi się jeszcze mniej przyjemnie, gdy diagnoza jest niepomyślna. Dlatego większość Polaków odkłada wizyty lekarskie najdłużej jak się da.
Lekarz stomatolog nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Boimy się bólu, jaki towarzyszy procedurom leczenia zębów. Czasami już sam widok wiertła przyprawia ludzi o dreszcze. Zupełnie niepotrzebnie.
Gabinet dentystyczny to zwykle miejsce świetnie wyposażone. Dentysta ma do dyspozycji szereg nowoczesnych narzędzi, które mają ułatwić mu pracę, a pacjentowi umożliwić przejście procesu leczenia w miarę komfortowo. Trzeba mieć na uwadze, że stomatolog jest przecież takim samym lekarzem, co kardiolog czy chirurg. Wszyscy oni przez szereg lat uczyli się tego samego zawodu, dopiero później decydując się na specjalizację. Każdy lekarz składał przysięgę Hipokratesa. Dentysta nie chce sprawiać nam bólu, ale pomóc.
Do tego standardem jest znieczulenie miejscowe. Po wstrzyknięciu odpowiedniego środka w przeważającej większości przypadków niczego nie poczujemy.
Odwiedzajmy stomatologa regularnie, chodźmy na przeglądy, a będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.