9 Wypowiedzi O Tym Jak Leczyć zęby, Które Nie Powinny Nigdy Paść - O dentystach

Gabinet dentystyczny Zabrze

Na czym polega leczenie ortodontyczne

Ortodoncja stanowi jedną z wielu dziedzin stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Leczeniem wad zgryzu u dzieci oraz dorosłych zajmuje się ortodonta, czyli lekarz de

9 Wypowiedzi O Tym Jak Leczyć zęby, Które Nie Powinny Nigdy Paść - O dentystach Gabinet dentystyczny Zabrze
ntysta, który ukończył odpowiednią specjalizację stomatologiczną. Z leczenia ortodontycznego korzystają głównie dzieci oraz młodzież, u których wykształciły się różne wady zgryzu na skutek dorastania. Leczenia ortodontycznego mogą się podjąć także dorośli. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w ortodoncji oferując wykonywanie zabiegów jednie z tego zakresu, ponieważ ortodoncja jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego i noszeniu go przez określony czas. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do pacjenta i występującej wady zgryzu, a w miarę postępowania leczenia jest odpowiednio regulowany lub modyfikowany. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dentysta omawia z pacjentem plan leczenia wraz z diagnozą występującej wady.


Wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.


Wyposażenie gabinetu stomatologiczne

Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny posiada szerszy zakres oferowanych usług, ponieważ posiada odpowiedni sprzęt umożliwiający przeprowadzanie różnych zabiegów dentystycznych. Przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii w stomatologii jest Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Innym przykładem wykorzystania nowoczesnego sprzętu jest endodoncja mikroskopowa. Dentysta, korzystając z mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów, wykonuje zabieg z większą dokładnością i precyzją. Wiele gabinetów stomatologicznych posiada także rentgen, który jest wykorzystywany przy diagnostyce różnych problemów z uzębieniem. Większość prywatnych gabinetów dentystycznych jest dobrze wyposażona w różnego rodzaju urządzenia usprawniające pracę dentysty. Wykonywanie wielu zabiegów jest możliwe właśnie dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, gdzie najważniejszym sprzętem dla każdego dentysty jest bez wątpienia unit stomatologiczny. Poza specjalistycznym sprzętem dentysta korzysta także z różnych materiałów wykorzystywanych przy leczeniu pacjentów.


Zadania stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.